Music Staff

Director of Music (whole school) Mr Andrew Boddicker, MME, BA Music & Music Education, QTS

Assistant Music Teachers - Mr James Godfrey, BSc Music & Mrs Gemma Emson-Jukes, BMus, PG Dip

Peripatetic Music Teachers (part-time)

Ms Nicola Broke, ARCM

Mrs Gemma Emson-Jukes, BMus, PG Dip

Mr Paul Eshelby, LGSM

Mr Chris Evesham, RCM

Mr James Godfrey, BSc Music

Mrs Beverly Kingsley, BMus Hons

Mr Oliver Lallemant, BA Hons

Mrs Laura Luck, BMus PG Dip RAM

Miss Joanne Miller, BMus Hons, PG Dip, LRAM

Mrs Susan Parkes, BMus, PGDip (Dist)

Miss Axelle Porret, BMus Hons, MMus (Dist)

Mr David Richard, BMus Hons

Mr Stephen Pedder, MA(Cantab), MMus, LRAM


Art Staff

Head of Art - Miss Cecily Snagge, BA Hons, PGCE

Art Teachers - Miss Daisy Wall, BA Hons (part-time) & Miss Sarah Swaffield, BA Hons


DRAMA Staff

Head of Drama - Miss MaryClare O’Neill, BA Hons

Drama Teacher - Miss Sarah Swaffield, BA Hons


COMPUTING Department

Head of Computing - Mr Guy Musson, BA Hons, PGCE

Computing - Mr Oliver Ballantyne-Way, BA Hons

Computing - Ms Anjelica Illescas, NVQ Level 2 (Kindergarten)

Network ManagerMr Liam Creevy


Sports Staff

Girls’ School

Head of Sport - Miss Laura Herson, BA QTS Physical Education

Deputy Head of Sport - Mrs Jacquetta Reardon Smith, Swimming Dip (part-time)

Head of Lower Girls’ Sport - Miss Jenny Eade, BA Hons

PE Teachers - Miss Sophie Carter, BSc Hons, PGCE & Mrs Hannah Comber, BA Hons (Part-Time)

 

Boys’ School

Head of Sport - Mr Tim Jordan

Deputy Head of Sport - Mr Jack O’Sullivan, BSc, PGCE

Sports Teacher - Mr Freddie Mills, PGCE, RFU Level 2 Rugby, ECB Level 2 Cricket

Sports Assistant - Mr Robbie Fotheringham (Part-Time)

Judo Instructor - Mr Simon Carlo, Member BJA

Fencing Instructors - Prof. Jeremy Parkins, Fencing Dip 

(Boys’ & Girls’ Schools) - Prof Mark Kent, MA

Swimming Instructors - Mr Andrew Browning, ASA Swimming

(Boys’ and Girls’ Schools) - Mr Mark Grainge, ASA Swimming & Miss Julia Douglas, Teacher Cert. Swimming/diving                  


Ballet/Dancing Staff

Ballet/Dancing Teachers

Ms Maisie Byers, BA Hons, LRAD, ARAD, RTS

Mrs Jackie Lanham-Brown, Cert Ed, LCDD Dip, LISTD, DDE

Ms Melissa Logan, BA Hons, LRAD, ARAD, RTS

 

Pianists   

Mr Peter Bailey

Mr Nelson Cafruni

Ms Janine Forrester

Ms Evie Preston

 Mr Simone Tavoni


French Staff

Madame Isabelle Palmer, Diploma, Language Cert, 1st Modern Languages, PGCE

Mr Hugues Marion, NVQ Level 3, PGCE (Kindergarten to Junior School)

Mrs Isabella Millard, BA Hons, French & Spanish, PGCE (USI-USII, part-time)


OTHER TEACHING STAFF

Latin Teachers - Mrs Isabella Millard, BA Hons, French & Spanish, PGCE (MSI-USII, part-time maternity cover)

RE TeacherMrs Bettina Oppenheim, MA, PGCE (KS1 and II RE coordinator)

Maths Group Girls - Mrs Bettina Oppenheim, MA, PGCE (KSII)

Creative Writing USII Girls - Mrs Bettina Oppenheim, MA, PGCE

School Librarian - Mrs Isabella Millard, BA Hons, French & Spanish, PGCE

Cover Teachers - (Boys & Girls' Schools) Mrs Georgina (Nina) Fitzherbert, BA Hons PGCE (part-time) & Mrs Clemmie Mansell-Jones, BEd Hons (part time)


Learning Support Staff

Learning Support Coordinator - Mrs Marianne Chipperfield, BSc Hons, Dip SpLD Hornsby

Literacy/Maths Support - Mrs Juliet Joynson, Dip SpLD (Hornsby), CCET (part-time)

Literacy, Maths, Study Skills Teacher - Miss Breda Sullivan, BA Hons, PGCE, Dip SPLD, APC (Pattos)

Learning Support Assistant - Mrs Sally Wells, MA, Dip SpLD Hornsby (KSI & KSII Gifted and Talented Coordinator)

Learning Support Assistant - Miss Clare Brutton, BSc Hons, Dip SpLD

Learning Support Teacher - Mrs Chloe Berry, MA PGCE (part-time)

 Speech & Language Therapists - Miss Laura Heath, BSc Hons MRCSLT MHCPC & Miss Bethany Steel


Subject HEADS

Mathematics KSII - Miss Katie McDonald, BA Hons, PGCE

Mathematics KSI - Miss Jessica (Bobby) Frankpitt, BA Hons, PGCE 

English KSI & KSII - Miss Alice Holifield, BA Hons, QTS

Assistant English KS1 & KSII - Miss Morven MacDonald, BA Hons, QTS             

Science KSI - Miss Charlotte (Charlie) Miller, BA Hons, QTS

Science KSII - Mrs Susie Stubbs, MA PGCE

Life & Culture, KSI & KSII - Miss Natalie Richmond-Elvy, BA Hons, MA QTS

Humanities KSI & KSIIMrs Emily Campbell, BA Hons, PGCE

Early Years, Girls’ School - Miss Szasza Szalay, BA Ed, NNEB

Early Years, Boys’ School - Miss Toni Brown, BA Hons, PGCE

Art KSI & KSII - Miss Cecily Snagge, BA Hons, PGCE

Music KSI & KSII - Mr Andrew Boddicker, MME, BA Music & Music Education QTS

Gifted & Talented KSI & KSII - Mrs Sally Wells, MA

Drama KSI & KSII - Miss MaryClare O’Neill, BA Hons

Creative Arts & Languages - Mrs Claire Levin, BA Hons PGCE 

RE KSI & KSII - Mrs Bettina Oppenheim, MA PGCE


Office Staff

Bursar - Mrs Judith Robinson

Registrar - Mrs Sophie Strafford, BA Hons

Accountants - Mrs Susie Robins, BA Hons, ACM & Mr Ye Swe, BSc Hons

HR - Miss Sarah Pitt

Marketing Manager - Mrs Katie Darby BA Hons (part-time)

Travel Manager - Mrs Amanda Curry (part-time)

Girls’ School Secretaries - Miss Alice Hobden, BSc Hons & Miss Rebecca Williams, BA Hons

Boys’ School Secretaries - Miss Venetia Douglas-Riley, BA Hons & Miss Holly Williams, BA Hons 

School Nurse - Miss Poppy Caiger, MA Paediatric Nursing


Domestic Staff 

Housekeeper - Miss Estrella Cabuslay

Kitchen Manager - Mrs Jill Roome

Cook - Ms Aufa Opuko

Cook’s assistants - Ms Aurora Justica-PerezMr Joao FigueiraMr Levy KazambaMr Benjie Sagun

Kitchen assistants - Mrs Learna (Lily) CastilloMr Richard CripinoMr JunJun Gaza

Domestics - Mr Felipe CascayanMrs Regina Laborce & Mrs Gregoria VentenillaMr Dominador Libador Mrs Leonora Marcena


 Bus Drivers

Mr Farid OkbiMr Ben Merzak Bousennen


Building Maintenance 

Manager - Mr Ron Dewitt

Assistants - Mr Severino Estana & Mr Kevin Heakin


Security/Doorman

Mr Peter Langley